Σε τρίτο αγώνα θα κριθεί η πρόκριση για το παιδικό της ΔΕΚΑ(Ελπίδες)

Σε μπαράζ θα κριθεί η πρόκριση του παιδικού της ΔΕΚΑ(Ελπίδες) καθώς στον χθεσινό αγώνα η ομάδα του Μακεδονικού επικράτησε με 59-51 , σκορ το οποίο σε συνδυασμό με το 52-44 του πρώτου αγώνα οδηγεί τις δυο ομάδες σε τρίτο αγώνα την Πέμπτη σε ουδέτερο γήπεδο (λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν προσεχώς) απ’ όπου θα προκύψει ο νικητής του ζευγαριού.

Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ καλά για την ΔΕΚΑ η οποία διατηρούσε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του 1ου ημιχρόνου το οποίο έληξε 25-25. Ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας στο 2ο  ημίχρονο ο Μακεδονικός πήρε αυτός τα ηνία του αγώνα και έφτασε να προηγηθεί και με +10. Οι παίκτες της ΔΕΚΑ όμως αντέδρασαν και μείωσαν την διαφορά στο -6 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Ο Μακεδονικός πέτυχε με επιθετικό ριμπάουντ το 59-51 με 10΄΄ να απομένουν στα οποία η ΔΕΚΑ δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση και έτσι ο αγώνας έληξε με διαφορά 8 πόντων υπέρ των γηπεδούχων. Έτσι η προσοχή των δυο ομάδων στρέφεται στον τρίτο και καθοριστικό αγώνα που θα κρίνει την πρόκριση στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος παίδων ΕΚΑΣΘ.